przyjazd 31 sty 23
wyjazd 01 lut 23
Zapora na Jeziorze Czerniańskim – Wisła Czarne

ok. 10 km – 18 min. samochodem, 6 km – 1 godz. 10 min.

Na terenie doliny Wisła Czarne, poniżej historycznego połączenia Czarnej i Białej Wisełki, w latach 1967 – 1973 postanowiono spiętrzyć wody obydwu Wisełek, tak aby powstały zbiornik był rezerwą wody pitnej dla coraz liczniejszych ośrodków wczasowych. Budowa zapory trwała 5 lat. Obecnie zapora, ma wysokość 30 m, powierzchnia zbiornika wynosi 30 ha. Zbiornik prócz swych funkcjonalnych właściwości, stał się malowniczym elementem krajobrazu beskidzkiego. Ponieważ jezioro jest zbiornikiem wody pitnej, dlatego w jeziorze nie wolno się kąpać.

W latach 1996 - 1999 zapora przechodziła remont. W lecie 1997 w czasie powodzi która nawiedziła Polske także wiślanie przeżyli chwilę grozy gdyż,woda ze zbiornika była spuszczona, a kilka płyt żelbetowych ekranu zapory było akurat w trakcie wymiany .Intensywne opady deszczu spowodowały nagłe napełnienie się zbiornika i istniało niebezpieczeństwo przerwania zapory, a w konsekwencji zalania górnej części doliny, a nawet centrum Wisły. Były opracowane nawet plany ewakuacji ludności, na całe szczęście zapora wytrzymała i skończyło się na strachu. Serdecznie polecamy spacery wokół zapory, gdyż widoki zapierają dech w piersiach a także dodaje romantyzmu fakt iż cały obiekt jest oświetlony.

Lokalizacja atrakcji
Zobacz na mapie
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij