przyjazd 02 gru 22
wyjazd 03 gru 22
Zamek Prezydencki na Zadnim Groniu – Wisła Czarne

ok. 8 km od hotelu, 10 min samochodem

Pierwszym Pałacykiem który znajdował się w tym miejscu był wybudowany przez Fryderyka Habsburga pałacyk myśliwski. Arcyksiążę cieszyński bardzo lubił przyjeżdżać w nasze strony gdyż był  zapalonym myśliwym jednak, tuż po zakończeniu I wojny światowej i rozpadzie monarchii Habsburgów, w listopadzie 1918, około 200 miejscowych górali, w akcie zemsty za nadużycia arcyksiążęcej służby leśnej (w większości pochodzącej ze Styrii lub Tyrolu), obrabowało pałacyk. Wkrótce cieszyńskie majątki arcyksięcia znacjonalizowano. W odrodzonej Polsce pałacyk stał się własnością Ministerstwa Rolnictwa, które jednak nie miało pomysłu na jego zagospodarowanie.

W 1927 Sejm województwa śląskiego na wniosek ówczesnego wojewody Michała Grażyńskiego postanowił wyremontować obiekt i przeznaczyć go na rezydencję prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Dar miał być symbolem jedności Śląska z Polską i miejscem wypoczynku dla prezydentów. Remont zakończono 23 grudnia 1927, a już w nocy z 23 na 24 grudnia, w niewyjaśnionych okolicznościach, obiekt spłonął całkowicie. Po pożarze Sejm Śląski podjął decyzję o budowie nowego, bardziej reprezentacyjnego obiektu na rezydencję wypoczynkową dla prezydenta RP, jako dar Śląska i Ślązaków dla głowy państwa. Dzisiaj możemy podziwiać pozostałe z czasów Mościckiego  meble, lampy, telefon, kominek, a nawet wanna z wielką jak hydrant baterią. 

Można zwiedzać  wnętrza Rezydencji Prezydenckiej (weranda, salon Pronaszki, jadalnia, salon kominkowy, wypoczynkowy, korytarze, gabinet Mościckiego, salon łazienkowy) oraz Tyrolską Kapliczkę 
z 1909r, pochodzącą z czasów Habsburgów w zorganizowanych grupach po uprzednim zarezerwowaniu wycieczki z przewodnikiem.

Lokalizacja atrakcji
Zobacz na mapie
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij