przyjazd 27 mar 23
wyjazd 28 mar 23
Muzeum Beskidzkie - Centrum Miasta

 ok 2,7 km, 4 min pieszo, 30 min pieszo

Muzeum znajduje się na deptaku w Centrum Wisły, mieści się w budynku dawnej karczmy ewangelickiej, w której niegdyś chronili się  przybywający na nabożeństwo wierni z odległych dolin i stoków. Murowany budynek powstał w 1827 roku na miejscu drewnianej gospody z 1794 roku. 2 marca 1960 roku został wpisany do rejestru zabytków.  W ekspozycji stałej są podstawowe działy kultury materialnej górali śląskich jak: pasterstwo, tkactwo, obróbka drewna, narzędzia rolnicze. Zobaczyć można osobliwości męskiego i kobiecego stroju ludowego oraz najpiękniejsze przykłady sztuki ludowej.

Atrakcyjne dla turysty jest wnętrze dawnej kurnej chaty. Ekspozycję uzupełniają wystawy czasowe o różnorodnej tematyce. Muzeum posiada bogatą kolekcję malarstwa profesjonalnego: Czesława Kuryatto, Ludwika Konarzewskiego, Jana Wałacha, Pawła Stellera oraz starodruki, archiwalia i cenny zbiór starej fotografii.Muzeum Beskidzkie w Wiśle, będące od początku istnienia oddziałem Muzeum w Cieszynie, otwarte zostało  16 sierpnia 1964 r. w czasie I Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Wiśle. Swoją  działalnością obejmuje Istebną, Jaworzynkę, Koniaków, Wisłę i Brenną,  tj. miejscowości  należące do grupy etnograficznej górali śląskich. Jego założycielem był Andrzej Podżorski.

 

Lokalizacja atrakcji
Zobacz na mapie
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij