przyjazd 02 gru 22
wyjazd 03 gru 22
JASKINIA MALINOWSKA SKAŁA – Wisła Malinka, Biały Krzyż

ok. 14km, 20 min samochodem, potem pieszo 4 km ok. 1 godz

Jaskinia Malinowska jest to jaskinia pochodzenia tektonicznego,znajduje się przy czerwonym szlaku prowadzącym z Przełęczy Salmopolskiej do Malikowskiej Skały, pod szczytem góry Malinów.Jaskinia jest znana od bardzo dawna, pierwszy raz została opisana w 1849 roku. Jak przekazują nie potwierdzone podania ludowe , miała służyć już w XV w. husytom (jako kryjówka i miejsce nabożeństw), a w XVI i XVII wieku ewangelikom któży yli prześladowani na Śląsku . Na początku XVIII wieku miała być jedną z kryjówek zbójników Ondraszka, i aż do XIX służyła rozbójnikom grasującym na naszych terenach.Podobno jaskinią można dojść aż do Żywca , jednak nie jest to powierdzone.

Aby zwiedzać jakienie trzeba się odpowiednio do tego przygotować i zabrać ze sobą alpinistyczny sprzęt, gdyż jest ona uznana za trudną i przeznaczona dla bardziej zaawansowanych turystów. Wejście  znajduje się na wysokości 1080 metrów n.p.m. Pionowe odcinki szczeliny zostały ubezpieczone drabinkami. Jaskinia posiada dwa ciągi zbudowane z wąskich szczelin, połączonych korytarzami i kominkami. Dno korytarzy w pierwszym ciągu jest pokryte głównie gruzem i żwirem, miejscami błotniste, a w drugim ciągu pokryte rumoszem skalnym i gliną. Największa sala nosi nazwę Galerii i znajduje się w ciągu I. Ma 13,5 metra długości, 1,4 metra szerokości i 9,5 metra wysokości. W jaskini utrzymuje się stała temperatura około +6 stopni Celsjusza. Wyczuwalny jest przewiew powietrza, a światło dzienne sięga dna szczeliny wejściowej i do początkowej części dalszych korytarzy.

Lokalizacja atrakcji
Zobacz na mapie
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij